Pytania do biblisty
Na blogu eBiblijna pojawił się nowy dział „Pytania do biblisty” prowadzony i moderowany przez dra Bartłomieja Sokala. Czytelnicy mogą zadać bibliście dowolne pytanie dotyczące Pisma Świętego, a odpowiedzi z czasem będą tworzyły kolekcję artykułów. Twórcy projektu w taki sposób opisują swój pomysł…
Czy zdarzyło ci się, że podczas lektury Pisma Świętego znalazłeś coś, czego nie potrafiłeś zrozumieć, na co nie potrafiłeś znaleźć odpowiedzi? Albo podczas liturgii słuchając czytań lub ewangelii, w głowie kotłowało ci się tylko jedno pytanie; „ale o co chodzi?”
Jeśli obcowanie ze Słowem Życia rodzi w Tobie pytania, na które nie potrafisz znaleźć odpowiedzi to mamy dla Ciebie propozycję. Zadaj pytanie, a dr Bartłomiej Sokal odpowie na wybrane z nich. Odpowiedzi będą pojawiały się na blogach.
Informacja o autorze pochodzi ze strony projektu:
Dr Bartłomiej Sokal – kwintesencja młodości i wielkiego umysłu. Pasjonat Ewangelii św. Jana i języków semickich, których chętnie uczy innych. Swoim zapałem i zaangażowaniem w odkrywaniu oraz przybliżaniu nam mądrości i piękna Słowa Bożego, świadczy, że pokolenie naszego Patrona – św. Jana Pawła II – jest rzeczywiście zaangażowane w dzieło ewangelizacji współczesnego świata, poprzez docieranie do serc oraz umysłów konkretnych osób. Urodzony 20 maja 1985 r. w Tarnogrodzie, dorastał i edukację odbierał w Biłgoraju. W 2003 roku złożył egzamin maturalny w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju. W 2008 roku uzyskuje tytuł magistra na podstawie pracy „Powołanie Natanaela (J 1,45-51). Analiza egzegetyczno teologiczna” napisanej pod kierunkiem ks. dr. hab. S. Szymika, prof. KUL. W tym samym roku rozpoczyna studia doktoranckie w zakresie teologii biblijnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, które wieńczy uzyskaniem stopnia doktora na podstawie pracy na temat „Uczniowie Zmartwychwstałego Jezusa (J 20,1-29). Studium egzegetyczno-teologiczne”. Pole zainteresowań naukowych to Ewangelia św. Jana oraz języki semickie. Prowadził także ogólnopolską edycję strony internetowej Dzieła Biblijnego, na której znaleźć można jego większą część działalności popularnonaukowej, obejmującej niemal 300 artykułów na tematy biblijno-teologiczne, związane z historią biblijną, archeologią biblijną oraz środowiskiem kulturowym wydarzeń biblijnych, wśród których szczególnym szczególne miejsce zajmują mity babilońskie. Prywatnie żonaty z Ewą Sokal, z którą ma córkę Oliwię i syna Karola.