Najstarsza na świecie oliwa z oliwek

W Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu trwa wystawa, na której zaprezentowano najstarszą na świecie butelkę wypełnioną oliwą z oliwek. Zabytek odnaleziono w jednym z rzymskich miast (prawdopodobnie w Herkulanum), zniszczonych przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku n.e.
Prowadzone obecnie badania zawartości izotopu węgla C14 mają wykluczyć hipotezę jakoby butelka była rekonstrukcją z czasów Burbonów (XVIII w). Inne testy potwierdziły już, że znajdujący się wewnątrz materiał jest olejem jadalnym. Wiadomo również, że został poddany działaniu wysokiej temperatury. Wskazuje na to obecność tłuszczów trans, które powstają tylko w wyniku ogrzania. Badacze wnioskują z tego, iż oliwa z oliwek została ugotowana w temperaturze chmury wulkanicznej, powodującej utlenianie termiczne.
Istnieje kilka starożytnych skrzynek i dzbanów zawierających ślady substancji organicznych. Jednak część dokumentacji związanej z tymi znaleziskami nadal jest niejasna. Dlatego też władze Muzeum zdecydowały się ponownie przeanalizować i skatalogować wyniki badań z uwzględnieniem zawartości butelki. W rezultacie spodziewają się uzyskać więcej informacji na temat wykorzystania oliwy z oliwek 2000 lat temu.